Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Color has a deprecated constructor in /www/radecky.org/radecky.org/templates/rt_afterburner2/features/color.php on line 11
Nové informace (2019) - Spolek Radecký Praha

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /www/radecky.org/radecky.org/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Spolek Radecký Praha předkládá soubor informací o pomníku maršála Radeckého, jenž stával od listopadu 1858 do roku 1919 na Malostranském náměstí v Praze.
První část obsahuje informace o historické osobě hraběte Radeckého a jeho době.
Druhá část obsahuje technické detaily případné obnovy pomníku.
Tato fakta považujeme za potřebná pro racionální úvahy o navrácení tohoto mimořádného sochařského díla na Malostranské náměstí.

Souhrn informací je určen všem zájemcům o české dějiny 19. století a milovníkům Prahy či klubům vojenské historie. Hlavním adresáty jsou ale politici, kteří rozhodují o podobě města. V jejich rukou je odpovědnost nejen za technický pokrok v organizaci městského života, ale stejně tak za (možná důležitější) obnovu a uchování paměti na historické události a významné osobnosti dějin, spjatých s Prahou a českými zeměmi.

Víme, že záměr se nesetká s pochopením úplně u všech; většinu očekávaných námitek však již známe a jsme připraveni o nich věcně a veřejně debatovat. Hodláme se pokud možno vyhnout veřejným zápasům pouhých ideologií, nehodláme organizovat petice ani dávat prostor pocitům či osobním frustracím. Naopak slušnou veřejnou debatu vždy uvítáme.
Chováme naději, že pozorné přečtení předkládaných faktů vyvolá vážný zájem a pochopení pro znovupostavení Radeckého pomníku. Pomník zobrazuje řadové vojáky, nejen jejich vojevůdce. Nechť se toto krásné sochařské dílo stane memoriálem všech vojáků, mužů padlých a zraněných ve všech evropských válkách 19. století.
Je ostatně chyba, že takový památník dosud nemají.

Obnova pomníku Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče – Nový soubor základních informací
(PDF, 1,4 MB)